Mobile Reality is attending New York FinTech Week | Let's meet with our CEO in NYC! 8-11th April
BOOK MEETING

Marketing & HRJak dobrze zaplanować połączenie pracy i workation?

Chcesz wyjechać na wakacje, ale praca Ci nie pozwala? Rozwiązaniem jest workation.
Updated at25.03.2024
Published at08.03.2024
Aneta Wodarz
Aneta Wodarz

HR Manager

Stanislav Naborshchikov
Stanislav Naborshchikov

Solutions Specialist

Table of contents

  1. Wstęp
  2. Na czym polega workation?
  3. Jakie są podstawowe zasady workation?
  4. Jak zorganizować workation?
  5. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
  6. A co z komunikacją ze współpracownikami?
  7. Komu nie polecasz wyjazdu na workation?
  8. Praca, czy workation? Jechać, czy nie?

Share the article

Wstęp

Marzysz o urlopie, lecz obowiązki zawodowe skutecznie przykuwają Cię do biura? Zastanawiałeś się kiedyś jak połączyć pracę zawodową z wakacjami? Workation może być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Jest to unikalna forma odpoczynku, która harmonijnie łączy w sobie elementy pracy i wymarzonego relaksu, czyli najprościej mówiąc, jest to praca połączona z wakacjami. Dzięki workation masz szansę na odskocznię od codziennego środowiska pracy, nie tracąc przy tym swoich cennych dni urlopowych.

Zaintrygowany/a? Nasza HR Manager, Aneta, przedstawi Ci w szczegółach, o co chodzi z workation i udzieli praktycznych wskazówek, jak zorganizować efektywny wypoczynek, nie zaniedbując przy tym obowiązków zawodowych. Workation to więcej niż połączenie pracy z wakacjami; to szansa na odświeżenie głowy i zyskanie nowej perspektywy, która często jest kluczem do kreatywności i efektywności w pracy. Pozwól sobie na zmianę otoczenia, a odkryjesz, że praca może iść w parze z wypoczynkiem, oferując jednocześnie bogatsze, bardziej satysfakcjonujące życie zawodowe i osobiste.

Na czym polega workation?

Workation (połączenie słów z ang. work + vacation, w dosłownym tłumaczeniu pracowakacje) nie jest nowością na rynku "wakacyjnym". W Stanach Zjednoczonych trend "workation" cieszy się popularnością od pewnego czasu, przyciągając przede wszystkim freelancerów i osoby, których praca ogranicza się do laptopa. Taka elastyczna forma współpracy umożliwiło im zmianę otoczenia: pracowali w ciągu dnia, a wieczory spędzali na zwiedzaniu i relaksie w nowym mieście. W dowolnym miejscu na świecie.

Już w 2012 roku, duże korporacje prężnie działające na globalnym rynku pracy, eksperymentowały z tym modelem, łącząc pracę zawodową z podróżowaniem na nieco innych zasadach. Wysyłały zespoły do pracy w odległych miastach czy krajach, gdzie pracownicy mieli okazję nie tylko pracować, ale i integrować się, tworząc niepowtarzalny rodzaj budowania zespołu. Nadejście pandemii koronawirusa i rosnąca popularność pracy zdalnej dało jeszcze więcej możliwości doświadczenia workation, co sprawiło, że format ten zyskał na nowo na popularności i coraz więcej osób z workation korzysta. Jak podkreśla Aneta, zasady udanego workation są proste, ale kluczowe. Podczas workation nie wolno zapominać o pracy – zaniedbanie obowiązków zawodowych przekształci pobyt w zwykłe wakacje. Z drugiej strony, nie można pracować bez przerwy i odpoczynku. Jeśli dzień pracy przekształca się w pracę zdalną bez zmiany scenerii, cel workation nie zostaje osiągnięty. Sekret tkwi w znalezieniu złotego środka między pracą a odpoczynkiem.

Jakie są podstawowe zasady workation?

Workation łączy pracę ze zmianą otoczenia, umożliwiając tymczasowe przeniesienie biura w idealne kierunki, od gór po morze. Gdziekolwiek tylko sobie wymarzysz i jakąkolwiek z z opcji wakacji zaoferuje Ci biuro podróży. Wyzwaniem jednak może być znalezienie balansu między pracą a relaksem, szczególnie w miejscach, które szczególnie zachęcają do odpoczynku. Planowanie dnia przez pracujących z uwzględnieniem czasu na aktywności i obowiązki zawodowe jest istotne, podobnie jak sama elastyczność w organizacji czasu pracy. Workation, nieograniczone czasowo, oferuje szansę na regenerację i rozwój, inspirując do nowych pomysłów oraz umożliwiając budowanie relacji zawodowych i osobistych. Sukces workation zależy od znalezienia równowagi między obowiązkami a odpoczynkiem, co sprzyja zarówno regeneracji, jak i profesjonalnemu wzrostowi.

Natomiast pamiętaj, że workation to jednak praca, a nie tylko wymarzone wakacje, więc po prostu pamiętaj o swojej pracy zawodowej. A żeby praca w nowym miejscu mogła być sprawnie realizowana, warunki pracy, takie jak zapewnienie sobie dobrego internetu jest kluczowe.

Jak zorganizować workation?

Aneta radzi: „Jak zaplanować workation? Na wstępie określ cel swojego workation. Zastanów się, które miejsce najlepiej odpowiada Twoim potrzebom pracy i odpoczynku. Ważne, byś miał zapewnione wifi oraz inne niezbędne narzędzia do pracy".

"Następnie, zaplanuj dobrze dzień. Pamiętaj, że zmiana strefy czasowej lub planowanie całodziennych wycieczek objazdowych może wpłynąć na Twój harmonogram pracy. Informuj o takich zmianach zespół i management, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić płynność Twojej pracy. Kluczowym elementem jest również przygotowanie planu całej podróży. Zapisz zarówno zawodowe zadania, jak i osobiste cele związane z wyjazdem, by maksymalnie wykorzystać czas workation, nie zapominając o żadnym aspekcie pobytu. Gdy te trzy kroki zostaną wykonane, pozostaje już tylko wybrać destynację, zarezerwować bilety i zanurzyć się w nowych wyzwaniach, łączących pracę z podróżowaniem."

Rozważając te wskazówki, warto podkreślić, że klucz do udanego workation leży w dobrej organizacji i jasnym komunikowaniu swoich planów. Takie podejście nie tylko ułatwi pracę w nowym miejscu, ale także pozwoli cieszyć się każdą chwilą podróży, bez zbędnego stresu i zakłóceń w pracy.

workation

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się na workation, kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego miejsca zakwaterowania, który różni się od kryteriów wyboru miejsca na tradycyjne wakacje z rodziną. Poniżej przedstawiam kilka zasadniczych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealne miejsce na workation:

Prędkość Internetu

Bez wątpienia, dostęp do szybkiego internetu jest niezbędny. Pracownik zdalnie pracujący powinien odpowiednio wcześnie sprawdzić prędkości internetu u właściciela obiektu. Jeśli nie jest pewny, jak to zrobić, możesz przesłać mu instrukcje wraz ze stronami do testowania prędkości oraz poprosić o zrzuty ekranu z wynikami. W przypadku niepewności warto mieć przygotowane alternatywne rozwiązania, takie jak pobliskie przestrzenie coworkingowe, kawiarnie z niezawodnym Wi-Fi lub zakup własnej karty z pakietem internetu.

Miejsce do pracy

Jeżeli planujesz workation z zespołem, upewnij się, że apartament/hotel oferuje wystarczającą liczbę wygodnych miejsc do pracy. To szczególnie ważne, gdy potrzebujesz przestrzeni do wideokonferencji lub pracy w skupieniu. Hałas i rozproszenie uwagi mogą negatywnie wpłynąć na Waszą efektywność.

Jakość miejsca pracy

Dobre miejsce do pracy to więcej niż tylko stół i krzesło. Zastanów się, co dla Ciebie oznacza komfortowe miejsce pracy i szukaj zakwaterowania, które spełni Twoje oczekiwania. Jeśli na co dzień pracujesz w wygodnym biurowym fotelu, upewnij się, że Twoje tymczasowe biuro będzie oferować podobny poziom komfortu. Platformy takie jak Airbnb mają filtr "wydzielone miejsce pracy", który może ułatwić znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie.

Pamiętając o tych kluczowych aspektach, zwiększasz szanse na udany i produktywny workation. Wybór odpowiedniego miejsca zakwaterowania to fundament efektywnej pracy zdalnej, pozwalający na równowagę między obowiązkami zawodowymi a zasłużonym odpoczynkiem.

A co z komunikacją ze współpracownikami?

W przypadku, gdy Ty i Twoi współpracownicy doświadczacie znacznej różnicy czasowej, kluczowe jest poinformowanie ich o Twoim planowanym harmonogramie pracy oraz przewidywanym okresie jego trwania.

Jako manager, który pracuje i organizuje liczne regularne spotkania z zespołem, rozważ przesunięcie ich na moment, który będzie bardziej odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj jednak, by wziąć pod uwagę i przyjrzeć się również potrzebom pracowników. Spotkania, które nie są pilne lub mają mniejsze znaczenie, mogą poczekać do momentu Twojego powrotu, co wiele ułatwi Twoim pracownikom. A jeśli forma pracy pozwala, mogą zostać zrealizowane w innych godzinach.

Zaznaczając w statusie firmowego komunikatora, że obecnie przebywasz w innej lokalizacji i jesteś dostępny wyłącznie online, unikniesz sytuacji, w której ktoś będzie oczekiwał Twojej fizycznej obecności w biurze. Informując zespół o swoim workation i sposobie pracy, możesz spodziewać się zrozumienia ze strony kolegów, że Twoja zdolność do nadgodzin będzie ograniczona. Chociaż wiele zależy od panującej w zespole kultury, z reguły pracownicy rozumieją, że zmiana lokalizacji pracy wiąże się z potrzebą dostosowania oczekiwań co do szybkości reakcji, szczególnie poza standardowymi godzinami pracy.

Komu nie polecasz wyjazdu na workation?

"Kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przed planowaniem workation, jest Twoja forma współpracy, czyli konieczność fizycznej obecności w miejscu pracy. Przykładowo, specjaliści IT pracujący bezpośrednio na swoim laptopie mogą być w dowolnym miejscu na świecie. Natomiast lekarze, dla których niezbędna jest obecność w placówce medycznej, mogą nie mieć możliwości pojechać na workation. Tym samym zazwyczaj są oni zmuszeni do wyboru między tradycyjnymi wakacjami a pracą.

Decyzja o workation zależy także od polityki firmy. Pandemia udowodniła, że wiele zadań zawodowych może być wykonywanych zdalnie, jednak nie brakuje przedsiębiorstw, dla których niezbędna jest fizyczna obecność pracowników w biurze. W takim wypadku warto najpierw sprawdzić, jakie jest stanowisko firmy wobec pracy zdalnej z innej lokalizacji. Jeśli masz możliwość pracy z domu i dobrze sobie z nią radzisz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz równie efektywny, pracując z dowolnego innego miejsca.

Niemniej, zawsze warto poinformować pracodawcę o planowanym workation, nawet jeżeli firma ogólnie rzecz biorąc, pozytywnie odnosi się do pracy zdalnej. Należy pamiętać, że niektóre organizacje mogą mieć wytyczne dotyczące krajów, z których praca jest niedozwolona ze względu na potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa danych, relacji z klientami, czy chociażby ze względu na polskie prawo i przepisy kodeksu pracy."

Praca, czy workation? Jechać, czy nie?

Odkrywanie nowych, malowniczych zakątków świata zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego. Planowanie czasu wolnego, decydowanie, co chcesz zwiedzić i jak spędzić dzień, pozwala zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, bardziej zadowoleni z życia, tym samym lepiej pracujemy. Praca zdalna i workation umożliwia ucieczkę od codziennych obowiązków i rutynowych zajęć i pozwala odkryć, że masz więcej czasu na regenerację i prawdziwy odpoczynek.

W związku z tym, jeżeli twoja firma nie utrudnia Ci tego, a możliwość pracy zdalnej jest dla ciebie dostępna i atrakcyjna, rozważenie workation może okazać się strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że choć workation oferuje zmianę otoczenia i może wydawać się przygodą, to nie jest równoznaczne z tradycyjnym urlopem. Jest to sposób na połączenie obowiązków zawodowych z możliwością relaksu w nowym miejscu, ale nie zastąpi pełnowartościowego wypoczynku na wakacjach, na który każdy z nas zasługuje.

Podsumowując, workation otwiera przed nami drzwi do elastycznego łączenia pracy z odkrywaniem nowych kultur, miejsc, czy nawet hobby, jednocześnie zachowując zaangażowanie w pracę. Warto jednak podkreślić, że kluczowe jest znalezienie zdrowego balansu, który nie tylko zaspokoi nasze potrzeby zawodowe, ale również pozwoli na pełne naładowanie "baterii" i czerpanie radości z życia. Dlatego, mimo wielu korzyści płynących z workation, nie zapominajmy o znaczeniu prawdziwego urlopu, który jest niezbędny dla naszego dobrostanu psychicznego i fizycznego.

Świat HR i EB w Branży IT

Ciekawi Cię, z jakimi wyzwaniami i innowacyjnymi rozwiązaniami spotykają się dział HR i employer branding w branży IT? W Mobile Reality chcemy podzielić się z tobą naszym doświadczeniem. Poznaj problemy, które rozwiązujemy, strategie, które nas motywują, oraz kreatywne pomysły, które wprowadzamy w naszych inicjatywach HR i employer brandingu. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na naszym blogu – znajdziesz tam cenną wiedzę:

Zachęcamy do eksploracji tych treści. W razie pytań skontaktuj się z nami. Jeśli chcesz dołączyć do naszego dynamicznego zespołu, zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy w naszej sekcji karier i przesłania swojego CV. Czekamy na kontakt od Ciebie!

Did you like the article?Find out how we can help you.

Matt Sadowski

CEO of Mobile Reality

CEO of Mobile Reality

Related articles

We have been seeking a solution that can be implemented in our processes to help with employee retention. We have come up with NFT kudos implementation!

26.03.2024

How NFT Reality Kudos increased employee engagement?

We have been seeking a solution that can be implemented in our processes to help with employee retention. We have come up with NFT kudos implementation!

Read full article

What is CTO? How does a CTO navigate innovation, risk, and system security in today's fast-paced tech environment?

26.03.2024

Unveiling the World of a Chief Technology Officer

What is CTO? How does a CTO navigate innovation, risk, and system security in today's fast-paced tech environment?

Read full article

Sprawdź, jakie kroki możesz podjąć, aby efektywnie rozwijać swoje kompetencje w branży IT i osiągnąć sukces zawodowy.

26.03.2024

Od juniora do seniora: kluczowe kompetencje w IT

Sprawdź, jakie kroki możesz podjąć, aby efektywnie rozwijać swoje kompetencje w branży IT i osiągnąć sukces zawodowy.

Read full article